Atrakcje turystyczne

Głównym walorem Soblówki jest niczym nie nieskażona przepiękna przyroda, dziewicze zakątki, z dala od miejskiego zgiełku i dużych zakładów przemysłowych, punkty widokowe, piękne panoramy górskich szczytów, od Beskidów aż po Tatry.

Mieszkanie jest idealną bazą wypadową na leśne ścieżki, górskie szlaki turystyczne i rowerowe, stoki i trasy narciarskie zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej. Smakosze mogą korzystać z dobrodziejstw regionalnej kuchni delektując się między innymi owczymi wyrobami miejscowego bacy.

Do przyjazdu zachęcają również licznie organizowane kuligi , przejażdżki kolorowymi wozami, ogniska oraz imprezy plenerowe połączone z występami regionalnych zespołów.

Region przyciąga pasjonatów naturalnej fauny i flory. Tutejsze lasy oferują bogactwo grzybów i dzikich jagód, malin, poziomek. Na swojej drodze napotkać można niedźwiedzia, wilka, a podobno nawet rysia, jelenie, sarny, dziki, zające, głuszce oraz rzadkie gatunki gadów i płazów.

Lasy zagospodarowane przez Nadleśnictwo Ujsoły obejmują swym zasięgiem najbardziej atrakcyjną krajobrazowo i przyrodniczo część Beskidu Żywieckiego, w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Lasy stanowią 80% powierzchni Parku. Przeważają tutaj górskie bory świerkowe z domieszką buka, modrzewia, sosny, brzozy, olchy. Obszar leży w zasięgu czterech zróżnicowanych pięter roślinnych, rozciągających się od 600 do 1400 m n.p.m. obejmując pogórze, regiel dolny i górny oraz piętro kosodrzewiny. Utworzonych jest tu obecnie 6 rezerwatów przyrody: Butorza, Dziobaki, Muncół, Lipowska, Śrubita, Oszast. Rezerwaty zlokalizowane są przeważnie w najwyższych położeniach górskich i stanowią najlepiej zachowane fragmenty prastarej Puszczy Karpackiej.

Ponadto Nadleśnictwo posiada na swoim terenie uznane pomniki przyrody ożywionej oraz ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną Śrubita. Ścieżka została zaprojektowana, aby ukazać różnorodność przyrody Beskidu Żywieckiego, a szczególnie walory przyrodnicze doliny potoku Śrubita oraz unikatowy w skali kraju Rezerwat Śrubita, który chroni nietknięty ręką człowieka fragment naturalnej Puszczy Karpackiej.

SZLAKI TURYSTYCZNE

 • czarny i żółty: Soblówka - Bacówka na Rycerzowej.
 • zielony: Soblówka - przełęcz Przysłop i dalej żółtym do Bacówki na Rycerzowej.
 • żółty: Krawców Wierch - Glinka - Soblówka - Bacówka PTTK na Rycerzowej - Przełęcz Przysłop.
 • niebieski: Soblówka - Przełęcz Kotarz - dolina Danielki - Młada Hora - Dolina Rycerek.
 • zielony: Soblówka - Przełęcz Przysłop - Podrycierová(Słowacja)
 • SZLAKI NORDIC WALKING

  1

  Kliknij na mapę, aby powiękrzyć.

  Wędrówka śladami papieża Jana Pawła II tzw. Szlakiem Papieskim

  Dokładnie 35 lat od ostatniej wycieczki kardynała Karola Wojtyły na Górę Rycerzową nieopodal granicy polsko-słowackiej, poświęcono Drogę Różańca św. i kilkumetrowy krzyż na beskidzkim szczycie. Otwarty dziś szlak jest częścią 52 kilometrowej trasy turystycznej biegnącej śladami górskich wędrówek kardynała Karola Wojtyły i liczy ponad 7 km. Nowy Szlak Papieski rozpoczyna się przy drewnianym kościółku Niepokalanego Serca NMP w Solówce, wspina się łagodnie na wysokość ponad 1200 n.p.m prowadząc malowniczymi zakątkami Żywiecczyzny. Wzdłuż trasy, oznakowanej żółtymi symbolami na niebieskim tle, ustawiono 20 tajemnic różańca św. w postaci kamiennych głazów. Do brył przytwierdzono metalowe tablice z nazwami tajemnic i odpowiednimi cytatami z Pisma św. Na początku i na końcu szlaku umieszczono tablice informacyjne. Górska wędrówka z Rycerzowej może prowadzić dalej, na inne odcinki Papieskiego Szlaku na terenie Żywiecczyzny. Na trasie znajdują się malownicze miejscowości, kaplice, schroniska oraz szczyty. Kard. Wojtyła po raz ostatni przemierzył trasę z Soblówki na Rycerzową 19 września 1972 r.

  WYCIĄGI NARCIARSKIE

 • Rajcza - Polska (9 km)
 • Zwardoń - Polska (32 km)
 • Orawska Lesna - Słowacja (32 km)
 • Zakamenne - Słowacja (22 km)
 • Kubanska Hola - Słowacja (53 km)
 • PARK LINOWY W GLINCE

  Zjazd na linie w Kamieniołomie Glinka, jedyny tego rodzaju zjazd na linie (220 m długości) w Polsce, tzw. tyrolka. Konstrukcja nośna wykonana jest ze stalowych rur giętych wspartych na mocnych fundamentach kotwionych do podłoża. Jadący na linie po przekroczeniu krawędzi "wypada" w wolną przestrzeń o średnicy setek metrów, skąd może podziwiać niesamowite widoki. Nie ma się czego obawiać, asekuracja jest w 100% pewna.

  Design by TofiK